Su Tüketimi ve Alternatif Detox İçecekleri


Su içmek vücut sağlığınız ve hızlı kilo vermek için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Suyun hiç kalorisi yoktur ve fazla tükettiğinizde tokluk hissiyatı oluşur. Ek olarak su tüketmek araştırmalara göre metobolizmanın hızlanmasını sağlar.
 
Su tüketimini çoğaltmak ve daha çok vitamin alımını sağlamak için içtiğimiz suya ilave olarak çeşitli meyve ve sebzeler ekleyebiliriz. Bu şekilde vücudumuza daha çok vitamin girmesini sağlamış oluruz.

Bu yazımızda bir kaç detox içeceği tarifi vererek sağlıklı yaşamı sizler içinde keyifli hale getirmek isteriz.
  1. Elmalı Tarçınlı Su
Elma kanser olasılığını ve diyabet riskini azaltarak vücudumuzun virüslerle savaşını artırır. Tarçın ise asıl detox hizmetini vererek ödem atımını hızlandırır ve suya lezzet katar.
Kalorisi yalnızca 1 olan bu detox suyu için bir adet çubuk tarçını ve bir adet incecik doğranmış elmayı su ve buz dolu bir kapta bir saat kadar bekletmeniz yeterli. Aralıklarla karıştırmayı da ihmal etmeyin. Yaklaşık 3-4 defa aynı kavanozu su ile doldurarak elma ve tarçını kullanabilirsiniz. (Toz tarçın suyu bulandıracağı için önerilmemektedir.)
 
2. Karpuz ve Çilek Detoksu
 
Bildiğimiz gibi karpuz en çok su barındıran meyvelerden. Saç ve cilt sağlığının yanı sıra kan basıncını düşürür ve ciddi bir ödem atıcıdır.
Çilek ise sindirim sistemini düzenler ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
 
Yaklaşık 3 kalori olan bu detox tarifi için 4-5 parça karpuz dilimi( çekirdekleri ayıklanmış), 8-9 adet ortadan ikiye bölünmüş çilek ve 7-8 sap taze naneyi su dolu bir kavanozda aralıklarla karıştırarak bir saat bekleterek servis edebilirsiniz.
 
3. Mango ve Zencefilli Su
Mango cildinizi yaşlılığa karşı gençleştirirken, metobolizmayı hızlandırır ve hafızayı güçlendirir. Zencefil ise öksürüğe iyi gelir, yorgunluğu giderir ve sakinleştirici bir etkisi vardır.
 
Bu detox tarifi de yaklaşık 2 kaloridir. Yapımı da diğerleri kadar kolay.
Taze zencefilin kabuğunu soyup ince ince doğrayın. Aynı şekilde donmuş ya da taze mangoyu da ince ince doğrayın ve su dolu sürahide aralıklarla karıştırarak bir saat bekletin. Diğer tarifler de olduğu gibi kavanozu aynı meyvelerle doluyken 3-4 kere su ile doldurup detox suyunu yeniden hazırlayabiliriz.