Mesafeli Satış Sözleşmesi

Madde 1
Taraflar ve Konu:
Bu sözleşme, Kutu Mutfak’a ait www.kutumutfak.com internet sitesinden elektronik ortamda gıda maddeleri satın alan kişi (bundan böyle ALICI olarak anılacaktır) ile ‘Emirhan Cad. Sadık Bey Apt. No:39 D:4 Dikilitaş Beşiktaş/İST.’’ adresinde bulunan satıcı KUTU MUTFAK arasındaki alışverişe ilişkin olarak Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik hükümleri kapsamında yapılan ürün satışı ve teslimi koşulları ile tarafların hak ve yükümlülüklerini saptanmaktadır.
 
Alıcı, Kutu Mutfak’in isim, ünvan, açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgileri, internet sitesinde yayınlanan yemek paketlerinin temel nitelikleri, tüm vergiler dahil satış fiyatı, ödeme şekli ve teslimat koşulları, sözleşmenin süresi ve satışa konu paket ile ilgili tüm ön bilgiler konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde satıcı tarafından bilgilendirildiğini, bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal sipariş verdiğini kabul ve beyan eder. Kutu Mutfak’ın web sitesi kayıtları, www.kutumutfak.com sitesinde yer alan ön bilgilendirme ve alıcı tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.
 
Madde 2
Sözleşme Tarihi ve Yürürlüğü:
Alıcı, siparişlerini www.kutumutfak.com web sitesine kayıt yaparak elektronik ortamda gerçekleştirir. Sözleşme, Alıcı’nın sipariş verdiği tarihte o günkü fiyatlarla oluşturulur. Her ne kadar sözleşme kurulmuş olsa da Alıcı oluşturduğu siparişin ödemesini sözleşme imzasından, kuruluşundan sonra Kutu Mutfak fiyat artışı yaptıktan sonra gerçekleştirirse, müşterinin siparişini oluşturmuş olduğu ürünlerin fiyatı yeni fiyatlandırmaya göre düzenlenecektir. Alıcı yeni fiyatlara göre ödeme yapmakla yükümlüdür. Sipariş açtığında oluşturulmuş sözleşme içeriği fiyatlar haricinde tamamen geçerli sayılacaktır. Alıcı, ödemeyi yapmakla yeni fiyatları kabul etmiş sayılacak ve sözleşme ödeme sonrasında yürürlüğe girmiş olacaktır. Sözleşmenin yürürlüğe girmesi ve seçilen ürün paketinin teslimatına başlanması için Alıcı’nın sipariş ettiği paket bedelini tam olarak ödemiş olması şarttır. Sözleşme, Kutu Mutfak’in sözleşmeye konu son haftalık paket sözleşme koşullarında teslimi ile kendiliğinden sona erer. Alıcı bu hususu yani sözleşme kuruluşundan sonra gelişen ekonomik ve ticari şartlar dahilinde kendi ödemesini tamamen yapana kadar Kutu Mutfak’in fiyat artırma hak ve yetkisinin olduğunu kabul eder.
 
Madde 3
Gıda Ürünleri Haftalık Paketleri:
Kutu Mutfak, sağlıklı beslenerek formunu korumak isteyen, mutfak alışverişi ve yemek tarifi arayarak zaman kaybetmek istemeyen kişilere hazırladığı standart ve etobur gıda paketlerini (Ürün) müşterilerinin adreslerine teslim ederek zamanlarını veya formlarını korumalarına yardımcı olmaktadır.
 
Kutu Mutfak, Alıcı’nın belirlediği (aile sofraları, imza yemekler, et/tavuk yemekleri ve sebze yemeği paketlerinde 2-4-6 kişilik olacak şekilde) oluşturarak Alıcı’nın adresine haftalık paketler halinde teslim edecektir. 
 
Kutu Mutfak, Alıcı’nın hastalık veya gıda alerjisi gibi nedenlerle karşılaşılabileceği sağlık problemlerinden sorumlu değildir.
 
Kutu Mutfak Paketleri aşağıdaki paket alternatifleri ile servis edilmektedir.


Haftalık 4 kategori yer alan menüler web-site de yer alacaktır. Her kategori altında kategoriye uygun olarak 3 çeşit yemek yer alacaktır. Her hafta 12 farklı yemek olanağı sunulacak ve tarifler her hafta güncellenecektir.
 
Madde 4
Fiyat ve Ödeme Koşulları:
Ürün bedeli, Alıcı’nın seçtiği paket cinsine göre verilen siparişin ödemesinin tamamının yapılıp sözleşme’nin yürürlüğe girme tarihinde Kutu Mutfak’ın www.kutumutfak.com internet sitesinde ilan edilen bedeldir.
 
Kutu Mutfak ürün fiyatlarını her zaman değiştirme hakkına sahiptir. Alıcının sözleşmenin sona ermesinden sonra yeniden siparişte bulunması halinde güncel tarife geçerli olacaktır.
 
Bedel, sadece haftalık paketlerdeki gıda ürünleri ve bunların teslimi içindir. Alıcı, dilerse paketlere ek ücret karşılığında “mutfak ekipmanları” ürünlerini de ekletebilir.
 
Abonelik Usulü Kredi Kartı Ücret Tahsilatı
 
Sipariş vermiş olduğunuz paket tutarı kadar kredi kartınızdan tahsilat yapılır.
 
Madde 5
Ürünlerin Teslimi:
Kutu Mutfak paketleri, İstanbul il sınırları dahilinde, www.kutumutfak.com internet sitesinde Teslimat Bölgeleri kısmında yayınlanmakta olan belirli ilçelerde, Alıcı tarafından bildirilen adrese teslim edilir. Ürün teslimi, ürün bedelinin tam olarak ödemesini takip eden hafta, alıcının elektronik ortamda seçtiği günde yapılır.
 
Kutu Mutfak, yapılan tüm düzenlemeleri ve sipariş işlemi bilgilerini Alıcı’ya e-posta yolu ile iletecektir. Konfirmasyon bilgisi alınmamış işlemler Alıcı’nın sorumluluğundadır. Alıcı, Kutu Mutfak’ın sistemde yapılan düzenlemeler ve sipariş bilgileriyle ilgili olarak e-posta yoluyla yapacağı bildirimleri kontrol etmek ve hata var ise bunların düzeltilmesini talep etmekle sorumludur.
 
Teslimatlar, Alıcı tarafından tercih edilen HAFTAİÇİ teslimat saatleri 10:00-20:00 arasında HAFTASONU teslimat saatleri 10:00-17:00 arasındadır. Kutu Mutfak, 2 iş günü öncesinden müşterilerine haber vermek koşuluyla üretim birimlerinin bakımı gibi zorunlu nedenlerle bazı günlerde servis vermeme hakkına sahiptir. Yoğun kar yağışı gibi mevsimsel koşulların ulaşımı aksatması halinde de Kutu Mutfak’ın teslimatı bu durumun ortadan kalkma tarihine kadar erteleme hakkı bulunmaktadır. Alıcı, bu gibi nedenlerle herhangi bir talepte ve şikâyette bulunmayacağını peşinen kabul ve taahhüt eder.
 
Kutu Mutfak ödemesi yapılan paketi, Alıcı tarafından elektronik ortamda bildirilen saat diliminde, teslim alma belgesi/irsaliye ile imza karşılığında teslim almakla yükümlüdür. Alıcı, teslim alma belgesi/irsaliye imzalamakla paketteki öğünleri eksiksiz teslim almış kabul edilir. Eksik malzeme/ler olması halinde, teslimat elemanına tutanak tutturulması şarttır. Alıcı’nın paketi kendisinin teslim almayacağını ve irsaliye imzalamayacağını beyan etmesi durumunda, sorumluluk tamamen Alıcı’ya ait olacaktır. Alıcı bu durumda paketteki öğünleri eksiksiz teslim almış kabul edilir.
 
Teslimat elemanı, Alıcı’nın belirlediği zaman diliminde ve adreste Alıcı’ya veya Alıcı’nın paketi teslim almaya yetkili kıldığı kişiye ulaşamazsa, 5 dakikalık bekleme süresinden sonra paketi Kutu Mutfak merkezine geri götürecektir. Alıcı’nın teslimat adresinde hazır bulunmaması nedeniyle Kutu Mutfak’a iade edilen paketler, söz konusu gün içinde saat 18.00’a kadar Alıcı’nın kendi imkânlarıyla teslim almasına hazır halde Kutu Mutfak merkezinde sağlıklı koşullarda muhafaza edilir. Alıcı, gün içerisinde ek teslimat ücreti ödeyerek paketinin belirttiği adrese teslim edilmesini talep edebilir, Ek teslimat ücretinin fiyatı Alıcı’nın vereceği adrese göre değişiklik gösterecektir, bu fiyat Alıcı tarafından Kutu Mutfak Müşteri Hizmetleri’nden talep edilebilir. Kutu Mutfak, bu süre içerisinde alınmayan paketlerin muhafazasından sorumlu değildir. Alıcı, bu gibi durumlarda paketi almış kabul edileceğini ve Kutu Mutfak’tan bundan ötürü hiç bir talepte bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder. Aynı gün içerisinde alınmayan paketler imha edilecektir.
 
Alıcı, teslimattaki olası gecikmeleri, teslimat saat diliminin bitmesini takiben en geç 30 dk. içerisinde Kutu Mutfak’a bildirmekle yükümlüdür. Aksi halde Kutu Mutfak teslimdeki gecikmeden sorumlu olmayacaktır.
 
Teslimat ve fatura adreslerinin farklı olması halinde Alıcı bu durumu Kutu Mutfak’a siparişi sırasında bildirmek durumundadır.
 
Paketlerde ürün eksiği olması, paketin ezik veya ambalajların açık olması gibi herhangi bir sorunla karşılaşması halinde Alıcı, teslimat elemanına mutlaka bu hususta tutanak tutturmakla yükümlüdür. Paketin tesliminden sonra fark edilebilen sorunlar, Alıcı tarafından aynı gün içinde en geç saat 18.00’e kadar Kutu Mutfak’ın destek@kutumutfak.com elektronik posta adresine bildirmeli ve Alıcı kendi imkânlarıyla ya da müteakip gün gelen teslimat elemanı ile sorunlu ürünü Kutu Mutfak merkezine geri yollamalıdır. Bu gibi durumlarda yapılacak incelemede üründeki sorunun Kutu Mutfak’tan kaynaklandığının Kutu Mutfak ekiplerince tespiti halinde, öncelikle imkân dâhilindeyse aynı gün yeni bir ürün paketi Alıcı’ya servis alanı dâhilinde dilediği bir adreste teslim edilecektir.
 
Madde 6
Ürünler Hakkında Özel Şartlar:
a)Alerjen İşaretleri ve Uyarıları:
Alıcı web-site üzerinden sipariş verilirken tariflerin içinde yer alan tüm malzemeleri detaylıca okumalıdır. Alıcı, sözleşmeyi onaylaması ile kendisine gönderilen paketleri teslim almasıyla birlikte, üzerlerinde detaylı malzeme bilgilerinin olduğu tarifleri görür ve alerjen bilgilendirmesinin yapıldığını kabul eder. Alıcı, paketi teslim almasıyla beraber ürünlerdeki alerjen uyarıları konusunda bilgilendirildiğini kabul etmiş sayılır.
 
b)Pişirme Süreleri ve Şekilleri:
Alıcı, Kutu Mutfak tarafından tarif edilen şekillerde ürünlerin pişirme sürelerini ve şekillerini uygular. Ancak, ürünler teslim edildiğinden dolayı, pişirme süreleri ve şekillerinde Kutu Mutfak herhangi bir dahili olmadığından dolayı, pişirme süreleri ve şekilleri alıcının sorumluluğundadır. Ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunda, Kutu Mutfak sorumlu tutulamaz.
 
c)Sağlık Sorunları ve Yiyeceklerin Kişilere Etkisi:
Alıcı, kendisinde bulunan sağlık problemleri nedeniyle, Kutu Mutfak alacağı ürünlere kendisi dikkat eder. Kutu Mutfak kişilerin sağlık durumlarını bilemeyeceğinden dolayı, Şeker hastalığı, hipertansiyon veya kalp hastalığı vb hastalıklarından kaynaklanan yeme içme hassasiyetleri konusunda sorumluluk kabul etmez. Alıcı sipariş vermesiyle beraber, yiyecekleri sağlık sorunları konusunda kontrol ettiğini kabul ve beyan eder. Kutu Mutfak’ın bu konuda herhangi bir sorumluluğu olmadığını kabul eder.
 
d)Malzeme ve et tedarikçileri:
Kutu Mutfak malzeme ve et tedarik ettiği firmaları internet sitesinde bildirir. Malzeme ve etlerden doğan sorumluluk doğrudan tedarik eden firmaya aittir. Alıcı, sipariş vermesiyle birlikte malzemeler ve etlerdeki her türlü olumsuzluklara ilişkin sorumluluğunun tedarikçi firmalardan kaynaklandığını kabul eder.
 
Madde 7
Ürünlerin Muhafazası ve Tüketimi:
Kutu Mutfak ürünleri sağlıklı ve özel sağlık koşullarında, koruyucu katkı maddeleri kullanılmadan günlük taze gıdalar kullanılarak hazırlanıp bakteri oluşumunu minimuma indirmek amacı ile soğutularak paketlenir. Soğuk zincir ile teslim edilen Kutu Mutfak yemeklerinin teslimattan sonra soğuk zincirini korumak Alıcı’nın sorumluluğundadır. Alıcı ürün öğünlerini buzdolabında muhafaza etmek, talimatlarına uygun olarak saklamak ve teslim aldığı paketler üzerinde yazan tarihten önce tüketmek durumundadır. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek sorunlardan Kutu Mutfak sorumlu değildir.
 
Madde 8
Kullanımın Ertelenmesi, Hakkın Devri, Adres Değişikliği:
Kutu Mutfak’ın faaliyette bulunduğu, gıda maddelerini düzenli teslimatlar çerçevesinde Alıcı’nın vermiş olduğu adrese götürerek teslim etmesi işlemi, mevzuatımızda, niteliği gereği cayma hakkının ve tüketicinin bilgilendirilmesi yükümlülüğünün kapsamı dışında bırakılmıştır. 06.03.2011 tarihli 27866 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’in 2 (3) a maddesi uyarınca, Yönetmelik’in özellikle cayma hakkını düzenleyen  8. maddesi ile  5 inci, 6 ncı, 7 nci maddeler ve 9 uncu maddenin birinci fıkrası; ‘‘Gıda maddelerinin, içeceklerin ya da diğer günlük tüketim maddelerinin, satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine veya işyerine götürülmesine ilişkin sözleşmelere uygulanmaz.’’
 
Gıda maddelerinin düzenli teslimatlar çerçevesinde Alıcı’nın vermiş olduğu adrese götürülerek teslimine ilişkin olan bu sözleşmeden cayılması, hukuki düzenlemeler gereğince mümkün değildir.
 
Ancak Kutu Mutfak, Alıcı’nın satın aldığı paket aboneliğini web-site üzerinden yine alıcının seçtiği teslimat saatinden 5 saat önce 0532-276-2751 numaralı iletişim hattını arayarak ya da müşteri iletişim destek@kutumutfak.com e-mail adresinden bilgilendirme yaparak iptali ya da ertelemeyi talep edebilir. Aksi taktirde sipariş ertelenmesi ve iptali söz konusu değildir.
 
Alıcı bu taleplerini, www.kutumutfak.com web sitesine kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak suretiyle elektronik ortamda yapacak ve onay alacaktır.
 
Alıcı, e-posta yolu ile ilettiği taleplerine 1 saat içerisinde yanıt almaması halinde, e-postanın teknik bir aksaklıktan dolayı Kutu Mutfak’a ulaşmamış olması ihtimalinden ötürü, talebini Kutu Mutfak’ın internet sitesinden duyuracağı Hizmet Hattından Müşteri Temsilcilerine iletmelidir. Kutu Mutfak teknik sebeplerle eline ulaşmayan Alıcı taleplerinin karşılanmasından sorumlu değildir.
 
Madde 9
Sözleşmenin Feshi:
www.kutumutfak.com internet sitesi üzerinden verilen sipariş, siparişin verildiği gün alınır ve sözleşme feshi siparişin iletileceği saatten 5 saat öncesine kadar yapılabilir, Alıcı tarafından ücretsiz olarak iptal edilebilir ya da değiştirilebilir. Belirtilen süre zarfından sonra siparişlerde bulunan malzemelerin tedarikine ve paketlemesine başlanacağı için iptal ve değişiklik kabul edilememektedir. Ancak Alıcı, ürünleri teslim almaktan imtina etmesi, sözleşmeden vazgeçmesi veya sözleşmeyi haklı nedeni olmaksızın tek yanlı olarak feshetmesi halinde almış olduğu paketler üzerinde kullanılmış şarta bağlı bir indirimi var ise, kullanmış olduğu günlerin bedeli 4.Madde’de belirlenmiş fiyatlarımıza göre tekrar hesaplanacak ve ödemiş olduğu tutar ile hesaplanan tutar arasındaki fark müşteriye yansıtılmak üzere belirlenecektir.
 
Müşteri teslim almaktan vazgeçtiği/imtina ettiği veya sözleşmeyi tek yanlı olarak feshettiği için teslim edilmeyen ürünlerden üretim bandına girmemiş olanların bedelleri hesaplanacak; bu bedelden, önce varsa yukarı paragrafta anlatılan hesaplanan indirim farkı tutarı ve ardından %30 kesinti yapılarak kalan kısmı müşteriye iade edilecektir. Müşteri bu sözleşmeyi imzalayarak bu maddeyi şartsız ve koşulsuz baştan kabul etmektedir.
 
Alıcı’nın ürünleri teslim almaktan imtina etmesi, sözleşmeden vazgeçmesi veya sözleşmeyi tek yanlı olarak feshetmesi, Kutu Mutfak kaynaklı geçerli bir sebebe dayanıyorsa müşterinin indirimi bozulmamış sayılacak ve üretim bandına girmemiş kalan paketlerinin bedeli herhangi bir kesinti uygulanmadan müşteriye iade edilecektir.
 
Madde 10
Sözleşme Değişiklikleri:
Kutu Mutfak, sözleşme şartlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu gibi bir durumda, değişikliklerin tümü “www.kutumutfak.com” web sitesinde yayınlanacak ve değişikliklerden sonra yapılacak sipariş ve alımlar bakımından geçerli olacaktır.
 
Madde 11
Gizlilik:
Kutu Mutfak, iş bu sözleşme kapsamında Alıcı hakkında edindiği hiç bir bilgiyi hiç bir kişi ve kurumla paylaşmayacağını ve iş bu sözleşmeyle üstlendiği edimleri ifa kapsamının dışında kullanmayacağını taahhüt eder.
 
Alıcı’nın ödeme yaparken işlemin yapıldığı bankaya ulaştırılmakta ve provizyon alınmakta kullanılan kredi kartı bilgileri hiçbir şekilde Kutu Mutfak tarafından görülmemekte, izlenmemekte ve kaydedilmemektedir.
 
Madde 12
Delil Anlaşması ve Yetkili Mahkeme
Bu sözleşmeden ve uygulanmasından kaynaklanabilecek uyuşmazlıklar halinde, Kutu Mutfak’ın bilgisayar, telefon, ses kaydı gibi manyetik ortamda olanlar dâhil elektronik kayıtları, ticari defter, belge ve kayıtları kesin delil oluşturur. İhtilafların çözümünde parasal sınırlar dâhilinde Tüketici Hakem Heyetleri, İstanbul Tüketici Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.
 
KUTU MUTFAK