Ballı Hardallı Sos Tarifi


Sanıyoruz ki ilk olarak ülkece Burger King ve Mc Donalds’larda tanıştık ballı hardal sosla. Hardal sevmeyenlere hardalı sevdiren tatlı mı tatlı bir sos bu. Hamburger ve etlere çok yakışıyor. Sebzelerle dip sos olarakta kullanılabiliyor.

Dışarıda tüketildiğinde ne kadar zararlı içerik kullanılarak tatlandırıldığını bilmediğimizden evde çok basit bir hale getirerek, denenmiş bir tarifi sizlere paylaşmak istedik.

Malzemeler:
5 diş sarımsak
1 yk hardal
1 ya da 2 yumurta sarısı
1-1/2 tk bal
Yarım limon
1 çimdik tuz
1 çimdik karabiber
1 çay bardağı zeytinyağı
 
Öncelikle alüminyum folyoya 5 adet sarımsağı kabukları ile yerleştirin. Az yağ, tuz ve karabiber ekleyip folyoyu içi hava almayacak şekilde kapatın. Önceden ısıtılmış 200 derece fırına verin ve bu sırada diğer süreçleri tamamlayabilirsiniz. (15-20 dakika)
 
Bu sırada derince bir kaba hardalı, yumurta sarısını,1 çimdik tuzu ve limon suyunu ekleyip çırpmaya başlayın. (mixer ya da blendar kullanabilirsiniz) Sonrasında yavaşça ve aralıklarla zeyinyağını ekleyerek çırpmaya devam edin. 1-2 dakika hiç durmadan çırpın ve balı ekleyin. Çırpma işlemine tüm karışım yumuşak bir hal alana kadar devam edin.
 
Fırında pişmiş ve yumuşamış sarımsakları alın ve kabuklarından ayırıp karışıma ilave edin.  Karıştırmaya devam edin, sarımsak karışımın içinde iyice ezilip kaybolduğunda sosunuz hazır demektir.

Sosu hava ile temas etmeyecek şekilde buzdolabında en fazla 2 gün saklayabilirsiniz.
 
Afiyet olsun.